Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
ColombiaEntertainmentGeschiedenis

Boekrecensie: Colombia: Vrede tegen elke prijs

by Colombiaans.nl 29 juni 2020
29 juni 2020

In het boek getiteld β€˜Colombia: Vrede tegen elke prijs’ van journalist Gerjan Ekenhorst vertelt hij verhalen van mensen die hij tijdens zijn reis ontmoet. Hij spreekt met politici, guerrillastrijders, slachtoffers en bezoekt een re-incorporatiekamp van de FARC. En ja… ook spreekt hij met Tanja Nijmeijer. Ik heb het boek met een kritische blik gelezen en het hieronder beschreven met kleine flarden uit het boek.

– Door: Luis Ernesto van Baren (LinkedIn)

Het begin

β€˜Colombia wordt wakker in vrede’, aldus toenmalig president Juan Manuel Santos vanaf het moment dat de vredesakkoorden een feit waren. Zelf gebruikt schrijver Ekenhorst liever de woorden β€œakkoord” of β€œakkoorden”.

Dit omdat hij tijdens zijn reis / onderzoek van twee maanden in Colombia na het spreken van verschillende mensen twijfelden of het wel echt een β€œvredesakkoord” was. Dekt dit de lading? Hij zocht naar antwoorden op verschillende vragen. Wordt het wel echt vrede? Wat houdt dit precies in? Houden de betrokken partijen zich wel aan de afspraken? Waarom kiest Colombia een president die fel tegen het akkoord is?

Gerjan Ekenhorst duikt met de lezer de geschiedenisboeken in en vertelt over het arriveren van Columbus op het continent. De bemanning hadden vaak niets aan een dergelijk salaris en kregen hun loon uitbetaald in grond. Land van β€œDe nieuwe wereld”. Dit en meerdere oorzaken leidde vanaf dat moment al tot ongelijke, onduidelijke, oneerlijke en onlogische landverdeling in het gehele continent.

Kern

Ekenhorst beschikt over een soepele pen want het boek leest vlot een makkelijk weg. Voordat COVID-19 uitbrak benadrukt de journalist dat Colombia aan het floreren was op het gebied van economie en toerisme. Ook de veiligheid komt aan bod en hij geeft aan dat de afgelopen 25 jaar er een spectaculaire daling is van moorden en ontvoeringen. Maar dat het jaar 2018 erg gewelddadig was in vergelijking met de 15 jaar hiervoor.

Hoe het ook zij, voor de wereldwijde pandemie tierde het toerisme er welig op los en Colombia wordt echt ontdekt als vakantieland. Dat kan ook niet anders met zoveel natuurlijke schoonheid, maar wat speelt er op de achtergrond precies af? Ekenhorst beschrijft naast de FARC de oudste en bekendste criminele organisaties zoals AUC, ELN, paramilitairen en BACRIM. Zijn reis door Colombia brengt hem onder andere door BogotΓ‘, Cali en Medellin (en een aantal dorpjes daaromheen) en mensen willen hun verhaal graag doen. Ekenhorst schrijft beeldend over zijn tochten door de bergen met prachtige landschappen. Zo beeldend dat je als lezer de wind door je haren voelt gaan tijdens een busrit door de bergen.

Encomienda-systeem

Dit is een interessant item wat in het boek ter sprake komt en sinds vandaag de dag in Colombia nog steeds van toepassing is. Net zoals β€˜Plata o Plomo’ trouwens. Encomienda mag dan wel β€œtoewijding” betekenen, maar met de term wordt wel heel losjes omgegaan. Deze term ontstond in de tijd van de veroveraars en hield verkapte slavernij in. De Spanjaarden gebruikte hierbij de inheemse bevolking van het gebied, in dit geval de Taino, om klussen op te knappen. Wat er daarna in het boek volgt is een interessante bloemlezing over deze werkwijze en hoe dit zijn uitwerking heeft gehad op vrijwel geheel Latijns-Amerika.

Inheemse Organisatie van Antioquia

Ekenhorst spreekt met Richar. Hij is lid van de OIA (OrganizaciΓ³n Indigena de Antioquia). β€˜Vrede is poreus’, zegt Richar. β€˜Paramilitairen schieten de inheemse bevolking gewoon van het land af en niemand die hier iets aan doet. Binnen korte tijd werden honderden sociale leiders vermoord in Colombia maar veel van die moorden worden niet eens onderzocht. Zij mensen dat je de leiders dood moet schieten zodat je de gemeenschap in handen hebt. Ook oud-strijders van de FARC zijn vogelvrij en hun leven niet zeker en al veel vermoord’.

Campagne bij de FARC

Via een persvoorlichter van de FARC woont Ekenhorst ook nog even een gezamenlijke demonstratie van de oppositie tegen de burgemeester van BogotΓ‘ bij. Hoewel het omturnen van een gewapende militie naar politieke partij de FARC nog maar weinig heeft gebracht willen ze niets van weten.

Uribe

Wat een interessant gesprek is, is het verhaal dat Oviedo vertelt aan Ekenhorst. Oviedo was eind jaren ’90 hoofd van een Opsporingsdienst in Antioquia. Hij vertelt dat Uribe meer op zijn kerfstok heeft dan de eerder door ons aangehaalde β€˜Falsos positivos’. β€œTijdens de slachting van El Aro wilde ik met mijn team onderzoeken wie de verantwoordelijken hiervoor waren. Er werd namelijk altijd geroepen dat de paramilitairen hiervoor verantwoordelijk waren. Maar deze arriveerde per helikopter van het departement van Antioquia, van de staat dus! En wie was er in die tijd gouverneur van Antioquia? Juist, Álvaro Uribe VΓ©lez”.

Slot

Als kers op de taart spreekt Ekenhorst nog met Tanja Nijmeijer. Naar eigen zeggen begeeft ze zich naast maar liefst vier bodyguards en wil best over het akkoord praten, maar liever over niets anders. Wat er volgt is een gesprek met weinig spijt maar veel verwijten. Sommige verwijten zijn misschien niet heel vreemd aangezien er nog niet eens een kwart van de voorwaarden van het akkoord is uitgevoerd.

β€œSantos wilde wel, maar had de capaciteit niet. Duque gaat het waarschijnlijk niet doen en zet vanaf dag 1 zijn hakken in het zand. Duque probeert de akkoorden met de FARC te ontwrichten. Dat kan hem nog wel eens duur komen te staan als je kijkt naar hoeveel FARC-strijders er naar Venezuela vluchten, rekruteren of strijden bij de grens”. Het is de lezer na het lezen van Colombia: Vrede tegen elke Prijs wel duidelijk: Het β€œVredesakkoord” dat gesloten is, is heel breekbaar. Gerjan Ekenhorst sprak met CΓ©sar en deze beschreef het misschien nog wel het beste. β€œDe vrede is als een zak aardappelen. Er zitten er veel in, maar je moet ze langzaam pellen en koken”.

Conclusie en beoordeling


Het boek is zoals gezegd makkelijk leesbaar en Ekenhorst helpt daar waar mogelijk uitleg nodig is van termen, achtergrondinformatie of de Spaanse taal. Wat ik zelf mooi vind is dat Gerjan echt in de geschiedenis van Colombia is gedoken met al zijn pracht en praal. Maar laat ook zien hoe lelijk Colombia kan zijn. Er zitten voor kenners van Colombia veel herkenbare punten in en voor lezers die het land nog niet kennen genoeg aanknopingspunten om Colombia een klein beetje te leren begrijpen. Voor zover dit mogelijk is natuurlijk.

Hiervan heeft hij een informatieve bundel van verhalen geschreven die tot één onderwerp samenkomen en meerdere vragen en antwoorden behelzen. Kritische kant is dat Ekenhorst de beschrijving van de reis naar Cali achterwege had kunnen laten. De afspraken waarvan hij aangeeft deze hebben, gaan namelijk niet door (wellicht door Semana Santa). Ook vertelt hij over de schitterende uitzichten over de landschappen die hij had. Dan verwacht ik eigenlijk nog wel een paar mooie foto’s om het verhaal kracht bij te zetten. Leuk feitje; Het voorwoord is geschreven door Stef Biemans. Misschien ken je deze presentator nog wel van programma’s zoals Amor met een snor maar vooral van het programma Over de rug van de Andes. Het is een mooi boek om de zomer mee door te komen. Ik geef het boek daarom vier sterren. Het boek is nu verkrijgbaar via BOL.com.

Lees ook

– Tanja Nijmeijer
– Álvaro Uribe
– De duistere kant van ex-president Álvaro Uribe
– Juan Manuel Santos
– Boekrecensie: Wet van de Stilte – reis door Colombia
– Het verschil tussen de FARC en ELN

AUTEUR

Over LuΓ­s Ernesto


Luis Ernesto een fanatiek reiziger en heeft zijn roots in Colombia. Hij zet zich actief in voor de Colombiaanse gemeenschap in Nederland en organiseert Latin-evenementen zoals Colombian Vibes en Feliz Navidad. Zijn favoriete gerecht is bandeja paisa, drinkt graag jugo de lulo en houdt van stroopwafels.
Reacties: info@colombiaans. nl

Volg ons op social media!

Wil je niets missen? Krijg jij geen genoeg van Colombia? Volg ons dan via onderstaande kanalen. Wil je als eerste een notificatie op jouw telefoon krijgen? Stuur ons dan een bericht en jouw nummer wordt toegevoegd aan onze database.






* Met het doorgeven van jouw nummer ga je akkoord dat we je gratis berichten via Whatsapp sturen die te maken hebben met Colombiaans.nl, onze diensten, advertenties en producten.

Gerelateerde berichten

FIFA verplicht Colombia tot tenuewijziging voor WK-duel met...

6 juli 2026

Het programma van Colombian Vibes 2026

24 juni 2026

Voorwaarden winnaar Vliegtickets Colombia

24 juni 2026

De nieuwe president van Colombia: Abelardo de la...

22 juni 2026

Verkiezingen Colombia: net-aan-nek race tussen links en rechts

16 juni 2026

Colombian Vibes: Hoofdsponsor Colombian Taste

3 juni 2026

Verkiezingen in Colombia: De tweede ronde

1 juni 2026

Nederlandse vrouw Marlies Genz dood aangetroffen in Colombia

1 juni 2026

Selectie Colombia voor WK2026 bekend

26 mei 2026

Shakira & Burna Boy lanceren WK-lied

19 mei 2026

reizen naar colombia

Zoeken

BOEK-COLOMBIAANSE-DANSGROEP-AIRES-COLOMBIANOS

Exclusieve verhalen

  •  Armero.. en de wond van 35 jaar oud
  •  Ciudad Perdida
  •  Copa America 2001
  •  Embera indianen
  •  La Violencia
  •  Muisca indianen
  •  Muziek en dans
  •  Mythen en legenden
  •  Nico Verbeek: Van Macondo tot MedellΓ­n
  •  Villa De Leyva
  •  Las Lajas: De witte kerk
  •  De lugubere geheimen van Colombiaanse gevangenis La Modelo
  •  De duistere kant van ex-president Uribe
  •  La Gaitana
  •  Hoe je jouw 15e verjaardag viert in Colombia, de QuinceaΓ±era
  •  AndrΓ©s Carne de Res: een visueel staaltje smakelijke marketing
  •  Mijn naam is Juan Pablo alias SebastiΓ‘n MarroquΓ­n, zoon van Pablo Escobar
  •  AndrΓ©s Escobar – De Kronieken van een Heer

Vrienden van Colombiaans.nl

Go2Colombia.nl
Latinonet

Privacy Beleid
Cookies

Invloedrijke personen

  •   Álvaro Uribe
  •   Clara Rojas
  •   Fernando Botero
  •   Gabriel GarcΓ­a MΓ‘rquez
  •   Griselda Blanco
  •   IvΓ‘n Duque MΓ‘rquez
  •   Íngrid Betancourt
  •   Juan Manuel Santos
  •   Jorge EliΓ©cer GaitΓ‘n
  •   Pablo Escobar Gaviria
  •   SimΓ³n BolΓ­var
  •   Tanja Nijmeijer

Travel

  •  Colombiaans.nl start reisbureau!
  •  Reisbureau Go2Colombia.nl
  •  48 uur in Santa Marta
  •  48 uur in De Koffiedriehoek
  •  Het Caribisch gebied
  •  Het binnenland
  •  De jungle
  •  Colombiaans reizen
  •  Koffiedriehoek

Volg ons op Instagram

colombiaans.nl

Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia. Bekijk onze website op Colombiaans.nl.

Gracias Los Cafeteros ❀️ Gracias Los Cafeteros ❀️
1 team, 1 missie, 1 kans, 1 cup Vanavond: πŸ‡¨πŸ‡΄ Colo 1 team, 1 missie, 1 kans, 1 cup Vanavond: πŸ‡¨πŸ‡΄ Colombia - Zwitserland πŸ‡¨πŸ‡­ 22:00 NPO 1 Ook op NPO Radio 1: - Langs de Lijn met onze Guillermo van Doorn in Colombia over de wedstrijd van vanavond.
Ok, wij werden gek toen we deze zagen. Welke zou j Ok, wij werden gek toen we deze zagen. Welke zou jij het liefste vandaag nog kopen? Gezien bij phonecasecenter.com @getphonecasecenter
This is how we do it πŸ˜‚ This is how we do it πŸ˜‚
Colombia naar de laatste 16! - Next stop: Zwitserl Colombia naar de laatste 16! - Next stop: Zwitserland - ⁠dinsdag 22:00 uur
De opstelling van vanavond tegen Ghana πŸ‡¬πŸ‡­ De opstelling van vanavond tegen Ghana πŸ‡¬πŸ‡­
πŸŽ™οΈ ColombiCast Special: WK2026-editie Remko en LuΓ­ πŸŽ™οΈ ColombiCast Special: WK2026-editie Remko en LuΓ­s Ernesto over Colombian Vibes, Messi-magie, een mogelijke Colombian Vibes Light en de wedstrijd van vannacht tegen Ghana. ❀️ Luister dat half uurtje op Spotify en zoek op: β€˜colombicast’
Een goede voorbereiding πŸ˜‚ - leg jij ook alvast jou Een goede voorbereiding πŸ˜‚ - leg jij ook alvast jouw spullen klaar voor vannacht? Wat is jouw voorspelling?
MATCH DAY! - Here we go again. Met wie kijk jij va MATCH DAY! - Here we go again. Met wie kijk jij vanavond? Colombia - Ghana Tijd: 03.30 Stadion: Kansas City Stadium Scheidsrechter: Turpin Zender: NPO1 @Beheerder Colombiaans
Wat als? - Een Colombiaanse radiozender maakte ev Wat als? - Een Colombiaanse radiozender maakte even een mogelijke route naar de finale. Met zoveel teams duurt het even maar de laatste 8 bereiken is misschien wel mogelijk. Hoever denk jij dat Colombia gaat komen?
GRACIAS - We zijn nog steeds aan het bijkomen van GRACIAS - We zijn nog steeds aan het bijkomen van gisteravond. Wat een mooie bezoekers mochten wij gisteren ontvangen. Mooie verhalen, nieuwe vriendschappen en het onderhouden van bestaande. Rond de 300 bezoekers genoten gisteren van de ambiance in Leusden in een nieuwe locatie, de wedstrijd en de verloting van verschillende prijzen waaronder de hoofdprijs van Air Europa (vliegtickets naar Colombia). Leuke anekdote: De manager van Four Seasons had nog nooit zoiets leuks en vrolijks gezien en vroeg vooraf of hij misschien wat aguardiente zou bestellen. LuΓ­s Ernesto gaf aan dat dit een heel goed idee was. Manager Arno zei aan het begin van de avond dat hij 3 flessen had ingekocht. LuΓ­s Ernesto vertelde hem dat die 3 flesjes binnen het uur op zouden zijn. Arno begon te lachen. LuΓ­s Ernesto had het mis. Die 3 flessen aguardiente waren binnen 38 minuten op... Wij willen jullie bedanken voor jullie komst, vertrouwen en hopen jullie spoedig weer te zien. Want een fiesta zonder jullie Γ­s geen fiesta! Gracias y nos vemos pronto! Salu2, Team Colombian Vibes Caroline, Lysandra, Ekelien, Carlo John, Carlos & LuΓ­s Ernesto Colombian Vibes werd mede mogelijk gemaakt door: Air Europa @go2colombia.nl @latinworld.nl @colombian.taste Met dank aan: @fourseasonsleusden Four Seasons Leusden
Parceros 4 life - Colombia deelt de punten met Po Parceros 4 life - Colombia deelt de punten met Portugal. Next stop: Ghana zaterdag 4 juli 03;30
❄️ Feeling hot, hot, hot? - Kom vanavond lekker af ❄️ Feeling hot, hot, hot? - Kom vanavond lekker afkoelen tijdens Colombian Vibes. Wij hebben airconditioning! 🎫 Tickets: https://colombianvibes.nl - WK WATCH PARTY + COLOMBIAANS ETEN + WINACTIE VLIEGTICKETS NAAR COLOMBIA + COLOMBIAANS FEEST + AGUARDIENTE Meer info over Colombian Vibes πŸ‡¨πŸ‡΄ Colombia – Portugal πŸ‡΅πŸ‡Ή ✈️ Win vliegtickets naar Colombia ❄️ Airconditioning 🍴 Colombian Taste πŸ₯ƒ Aguardiente πŸ—“οΈ Datum: 27 juni 2026 πŸ•™ Tijd: 22.00 uur βš½ξ€€ Start wedstrijd: 01.30 πŸ₯³ Wat: Feest en uitzending WK-wedstrijd πŸ“ Locatie: Four Seasons Leusden Adres: Kastanjelaan 1, 3833 AN Leusden πŸš— Parkeren: gratis (Arag) 🎫 Tickets: https://colombianvibes.nl/
❄️ Feeling hot, hot, hot? - Kom morgenavond lekker ❄️ Feeling hot, hot, hot? - Kom morgenavond lekker afkoelen tijdens Colombian Vibes. Wij hebben airconditioning! 🎫 Tickets: https://colombianvibes.nl - WK WATCH PARTY + COLOMBIAANS ETEN + WINACTIE VLIEGTICKETS NAAR COLOMBIA + COLOMBIAANS FEEST + AGUARDIENTE Meer info over Colombian Vibes πŸ‡¨πŸ‡΄ Colombia – Portugal πŸ‡΅πŸ‡Ή ✈️ Win vliegtickets naar Colombia ❄️ Airconditioning 🍴 Colombian Taste πŸ₯ƒ Aguardiente πŸ—“οΈ Datum: 27 juni 2026 πŸ•™ Tijd: 22.00 uur βš½ξ€€ Start wedstrijd: 01.30 πŸ₯³ Wat: Feest en uitzending WK-wedstrijd πŸ“ Locatie: Four Seasons Leusden Adres: Kastanjelaan 1, 3833 AN Leusden πŸš— Parkeren: gratis (Arag) 🎫 Tickets: https://colombianvibes.nl/
Morgen: COLOMBIAN VIBES 2026 - Wat schaft de pot m Morgen: COLOMBIAN VIBES 2026 - Wat schaft de pot morgen? Nou, heel simpel. Onderstaande heerlijke gerechtjes die je kunt wegspoelen met aguardiente. Four Seasons Leusden heeft speciaal gezorgd dat we morgen kunnen genieten van heerlijke aguardiente. Op het menu van Colombian Taste - Empanadas rund, kip, vega - Arepa kip, Rund - Picada - Maduros asado con queso - Papa rellena @colombian.taste Beheerder Colombiaans
Als je van de deelnemers uit groep K een auto kon Als je van de deelnemers uit groep K een auto kon maken.. - Dan zou je die Willy toch gelijk kopen?
πŸ‡¨πŸ‡΄ Bestel nu je kaarten voor Colombian Vibes ook p πŸ‡¨πŸ‡΄ Bestel nu je kaarten voor Colombian Vibes ook per PB! - Stuur ons een PrivΓ©Bericht via Facebook, Instagram of Whatsapp met: * aantal gewenste kaarten * volledige voor- en achternaam * e-mailadres Je ontvangt een betaalverzoek en na bevestiging van betaling sta je op de gastenlijst, vamos!
Nog één keertje dan... - Omdat het filmpje zo lekk Nog één keertje dan... - Omdat het filmpje zo lekker is 🎫 Tickets: https://colombianvibes.nl/
DEZE ZATERDAG: πŸ‡¨πŸ‡΄ Colombia – Portugal πŸ‡΅πŸ‡Ή Koop tic DEZE ZATERDAG: πŸ‡¨πŸ‡΄ Colombia – Portugal πŸ‡΅πŸ‡Ή Koop tickets via: 🎫 www.ColombianVibes.nl πŸ—“οΈ Datum: 27 juni 2026 🍴 Eten: Colombian Taste ✈️Loterij: win-actie vliegtickets naar Colombia πŸ₯ƒ Drinken: Aguardiente πŸ•™ Tijd: 22.00 uur ⚽ Start wedstrijd: 01.30 uur πŸ₯³ Wat: Feest en uitzending WK-wedstrijd πŸ“ Locatie: Four Seasons Leusden Kastanjelaan 1, 3833 AN Leusden πŸš— Parkeren: gratis (bij ARAG – niet in de wijk parkeren) 🚧 Algemene voorwaarden zijn van toepassing: Lees deze hier Mede mogelijk gemaakt door Wij willen de sponsoren bedanken die de 2026-editie van Colombian Vibes mede mogelijk maken: – Air Europa (waarvan wij zaterdag 2 vliegtickets mogen verloten) – Colombian Taste (die zaterdag eten voor je gaan maken) – Latin World (waarmee wij al jaren een warme band hebben) – Go2Colombia (waarmee je mooie en betaalbare reizen kunt boeken) Koop tickets via: 🎫 www.ColombianVibes.nl
Laatste op voorraad... - Vandaag betaald = vandaag Laatste op voorraad... - Vandaag betaald = vandaag verzonden Shirt Colombia S = 49,99 incl verzending Baby Romper 74/86 = 29,99 incl verzending Bestel via PB
Volg op Instagram
nieuws uit Colombia Bij Colombiaans.nl lees je het laatste nieuws uit Colombia. Colombiaans.nl publiceert nieuws, actualiteiten, exclusieve verhalen en achtergrondinformatie uit Colombia
Adverteren?
Informatie en voorwaarden adverteren

Telefonisch contact?
Bel gerust

Disclaimer
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Linkedin
  • Youtube
  • Email
  • Soundcloud
  • RSS
Footer Logo

Β©2024 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl


Back To Top
Colombiaans.nl
  • Het laatste nieuws uit Colombia
  • Nederlander in Colombia
  • Travel
  • Politiek
  • Economie
  • Sport
  • Entertainment
Β©2024 Colombiaans.nl - Nieuws, actualiteiten en exclusieve verhalen uit Colombia

Ontwerp & ontwikkeling ColoMedia.nl
Like ons

Si! We hebben je hard nodig!

Wil je op de hoogte blijven van nieuws en achtergrondverhalen uit Colombia?
Like ons dan!
Heb je ons al geliked? Klik op de knop ‘Sluiten’